Please Note:

The winners list is updated once all the draws for a month have been completed and the cheques have been prepared for release.

2017 Lottery Calendar Winners

Date Prize Ticket # Name City Prov
01-Aug 25.00 1767 Jennifer Kershaw Windsor NS
02-Aug 25.00 0498 Earlene Brown Tyndal Rd. NS
03-Aug 25.00 0062 Vivian Wray Amherst NS
04-Aug 25.00 1387 Cindy Morgan Harrietsfield NS
05-Aug 25.00 0152 Kollin Weatherbee Sydney NS
06-Aug 100.00 0132 Kim Jenkins Halifax NS
07-Aug 25.00 0492 Beverley Estabrooks Amherst NS
08-Aug 25.00 1841 Gail Demmings Falmouth NS
09-Aug 25.00 0775 Ouida Duguay Petit Cap NB
10-Aug 25.00 1634 Glen & Claudette Kilgour Taylor BC
11-Aug 25.00 0538 Victor Peebles Fort St John. BC
12-Aug 25.00 0765 Paula Pedersen Nappan NS
13-Aug 100.00 0048 Tina Thompson & Eric Bouchard Fenwick NS
14-Aug 25.00 0724 Jamie McMillan Springhill NS
15-Aug 25.00 0758 Elaine Casey Halifax NS
16-Aug 25.00 0445 Cassandra Michels Nappan NS
17-Aug 25.00 1928 Joyce MacDonald Merigomish NS
18-Aug 25.00 1661 Tammy Wamboldt Blockhouse NS
19-Aug 25.00 0425 Marlene Marshall Springhill NS
20-Aug 100.00 1723 Julie West Halifax NS
21-Aug 25.00 1040 Jan Boivon Lawrencetown NS
22-Aug 25.00 1536 Ascension Barber Shop Lr. Sackville NS
23-Aug 25.00 0539 Allen Wall Upper Cape NB
24-Aug 25.00 0621 Donna Willigar Parrsboro NS
25-Aug 25.00 0596 Len Comeau Amherst NS
26-Aug 25.00 0866 Edward MacDonald Truro NS
27-Aug 100.00 1266 Philip Carpenter Toronto ON
28-Aug 25.00 1721 Floyd Priddle Wolfville NS
29-Aug 25.00 1668 Chery Newman Lower Sackville NS
30-Aug 25.00 0027 Fay Hoyt Amherst NS
31-Aug 25.00 1594 Roy Caborn Dartmouth NS

 

Date Prize Ticket # Name City Prov
01-Jul 1,000.00 1539 Charles Slawter East Preston NS
02-Jul 100.00 0616 Shirley Ferris Amherst NS
03-Jul 25.00 1172 Todd Hyslop Salmon River NS
04-Jul 25.00 0088 Kent Harrison Amherst NS
05-Jul 25.00 1873 Brenda Gammell Salt Springs NS
06-Jul 25.00 0445 Cassandra Michels Nappan NS
07-Jul 25.00 0219 Sheldon MacLeod Riverview NB
08-Jul 25.00 0053 Katelyn Scott Amherst NS
09-Jul 100.00 0895 Trish Wright Truro NS
10-Jul 25.00 1541 Donna Grant East Preston NS
11-Jul 25.00 0331 Charyn Fraser Summerside PE
12-Jul 25.00 0629 Tom Hunter Springhill NS
13-Jul 25.00 0050 Dorothy Archibald Fenwick NS
14-Jul 25.00 0321 Tracey Woodside Kensington PE
15-Jul 25.00 0433 Lester MacMasters Amherst NS
16-Jul 100.00 1394 Chris Robichaud Halifax NS
17-Jul 25.00 1108 James Duggan French River PE
18-Jul 25.00 1923 Richard Bennett Woodburn NS
19-Jul 25.00 0236 Jeanette MacNeil Birch Grove NS
20-Jul 25.00 1919 Ray MacDougall New Glasgow NS
21-Jul 25.00 0652 Ann Clark Fort Lawrence NS
22-Jul 25.00 1683 Bill & Linda Martin Mdl Sackville NS
23-Jul 100.00 1552 Adam Nugent Halifax NS
24-Jul 25.00 0636 Krista Adams Springhill NS
25-Jul 25.00 0067 Ernie Crowe Amherst NS
26-Jul 25.00 0077 Lloyd Brown Wallace NS
27-Jul 25.00 1585 Sabrina Schnare Dartmouth NS
28-Jul 25.00 0506 Peter Lewis Pugwash NS
29-Jul 25.00 1836 Brad Stokes Wolfville NS
30-Jul 100.00 1071 Kelly Preeper Toronto ON
31-Jul 25.00 0667 Glen Manthorne Amherst NS
Date Prize Ticket # Name City Prov
01-Jun 25.00 1155 Judith Everard Dartmouth, NS
02-Jun 25.00 1036 Tim Morgan East Gore NS
03-Jun 25.00 1767 Jennifer Kershaw Windsor NS
04-Jun 100.00 0113 Sheldon McKeigan Lakeview NS
05-Jun 25.00 1117 Johnathan MacLean Baddeck NS
06-Jun 25.00 1567 Cathy Hopkins Lower Sackville NS
07-Jun 25.00 1983 Lillian Dickson Upper Kennetcook NS
08-Jun 25.00 0422 Irene Albertson Springhill NS
09-Jun 25.00 0808 Paul Montgomery Kensington PE
10-Jun 25.00 1138 Marjorie Dawson Winslow PE
11-Jun 100.00 0755 Marlene Baird Amherst NS
12-Jun 25.00 0599 Bill Moore Pugwash Jct. NS
13-Jun 25.00 0877 Michael Chapman Stewiacke NS
14-Jun 25.00 0491 Gladys Langille Tatamagouche NS
15-Jun 25.00 0611 Bonnie Graham Amherst NS
16-Jun 25.00 1264 Judy Carpenter Truro NS
17-Jun 25.00 0488 Darcie Wilkie Truemanville NS
18-Jun 100.00 0420 Ken Mosher Chester NS
19-Jun 25.00 0882 Karen Tucker Ottawa ON
20-Jun 25.00 1718 Tanya Candow Kentville NS
21-Jun 25.00 0099 Linda Ripley Fenwick NS
22-Jun 25.00 0773 Betty Lee Amherst NS
23-Jun 25.00 0305 Melissa Coughlin Borden-Carleton PE
24-Jun 25.00 0360 Willard Collett Summerside PE
25-Jun 100.00 0405 Marilyn MacKinnon Amherst NS
26-Jun 25.00 1875 Frank White Westville NS
27-Jun 25.00 1146 Charles Brown Amherst NS
28-Jun 25.00 0706 Dan Hicks Point du-Chene NB
29-Jun 25.00 0400 Hazel Arenburg Amherst NS
30-Jun 25.00 0307 Marilyn Harris Albany PE
Date Prize Ticket # Name City Prov
02-May 25.00 0673 Ritchie Churchill Pugwash NS
03-May 25.00 0067 Ernie Crowe Amherst NS
04-May 25.00 1995 Darrell Langille Lantz NS
05-May 25.00 0734 Emery White South Ohio NS
06-May 25.00 0956 Kim McLeod Wilmot NS
07-May 100.00 0595 Colin Campbell Springhill NS
08-May 25.00 1538 Clyde Brooks East Preston NS
09-May 25.00 0290 Geoff Crowther Kensington PE
10-May 25.00 1572 Megan Poole Markham ON
11-May 25.00 1176 Vivian Lenethen Greenfield NS
12-May 25.00 0961 Cheryl Rice & Cindy Whitman Bridgetown NS
13-May 25.00 0331 Charyn Fraser Summerside PE
14-May 100.00 0757 Marius VanLeebwen Halifax NS
15-May 25.00 0545 Kristine MacDonald Springhill NS
16-May 25.00 1590 Eileen Myers Dartmouth NS
17-May 25.00 1919 Ray MacDougall New Glasgow NS
18-May 25.00 0603 Daphne Grant Port Elgin NB
19-May 25.00 0960 Edna Moran Granville Centre NS
20-May 25.00 0862 Ann Marie Tozer Antigonish NS
21-May 100.00 1721 Floyd Priddle Wolfville NS
22-May 25.00 1570 Shawn Matheson Dartmouth NS
23-May 25.00 0754 Brian Guthro Springhill NS
24-May 25.00 1671 Joy Gerhardt Halifax NS
25-May 25.00 0713 Fred McIsaac Amherst NS
26-May 25.00 1868 William MacDonald New Glasgow NS
27-May 25.00 1869 Allan & Michele Long Cold Lake AB
28-May 100.00 0228 Nadine Hanna Sydney NS
29-May 25.00 1457 Pearl Winsor Tatamagouche NS
30-May 25.00 0553 David Hicks Amherst NS
31-May 25.00 0564 Crystal Barlow Amherst NS
Date Prize Ticket # Name City Prov
01-Apr 25.00 1534 Peter Robere Hansport NS
02-Apr 100.00 1726 Margaret Hartnett Halifax NS
03-Apr 25.00 0988 Diane Sherman Berwick NS
04-Apr 25.00 0914 Ted Retson Truro NS
05-Apr 25.00 1692 Malcolm Wilson Nine Mile River NS
06-Apr 25.00 1884 Evan Campbell Westville NS
07-Apr 25.00 1979 Dave Collier Bedford NS
08-Apr 25.00 1119 Graham Garland Baddeck NS
09-Apr 100.00 0470 Jill DeGroot Springhill NS
10-Apr 25.00 1402 Cindy Murphy Halifax NS
11-Apr 25.00 0425 Marlene Marshall Springhill NS
12-Apr 25.00 1896 Jessie Conway Westville NS
13-Apr 25.00 0018 Joan Bowser Lakeside NS
14-Apr 25.00 0668 Raymond Manthorne Cookville NS
15-Apr 25.00 1571 Brandon Matheson Dartmouth NS
16-Apr 100.00 0527 Percy Haynes Lorneville NS
17-Apr 25.00 1388 Kevin Houlihan Harrietsfield NS
18-Apr 25.00 1153 Corey Miller Halifax NS
19-Apr 25.00 0984 Jenna Corkum Coldbrook NS
20-Apr 25.00 0421 Peter Michels Nappan NS
21-Apr 25.00 0962 Kathy Sparks Greenwood NS
22-Apr 25.00 1728 Mabel Doherty Dartmouth NS
23-Apr 100.00 1572 Megan Poole Markham ON
24-Apr 25.00 0104 Byron McFadgen Glace Bay NS
25-Apr 25.00 1535 Brenda Moody Dartmouth NS
26-Apr 25.00 1730 Jim Amos Wolfville NS
27-Apr 25.00 0677 Donald Boyce Port Howe NS
28-Apr 25.00 0634 Helen Foster Amherst NS
29-Apr 25.00 1103 George Moxsom Hardwoodlands NS
30-Apr 100.00 1530 Donna Lang Halifax NS

 

Date Prize Ticket # Name City Prov
01-Mar 25.00 1132 Kathleen Toole Halifax NS
02-Mar 25.00 0692 Heather Rushton Springhill NS
03-Mar 25.00 1661 Tammy Wamboldt Blockhouse NS
04-Mar 25.00 1121 Donna Campbell Baddeck NS
05-Mar 100.00 0291 Faye Perry Tignish PE
06-Mar 25.00 1163 Devin & Cali Mills Dayspring NS
07-Mar 25.00 0521 Kathleen Woodworth Amherst NS
08-Mar 25.00 0369 Nicole Kelly Summerside PE
09-Mar 25.00 1455 Emma Roode Dartmouth NS
10-Mar 25.00 0895 Trish Wright Truro NS
11-Mar 25.00 0549 Bonnie MacKay Amherst NS
12-Mar 100.00 0914 Ted Retson Truro NS
13-Mar 25.00 0731 Karen Breau Amherst NS
14-Mar 25.00 0711 Robert Hunt Amherst NS
15-Mar 25.00 1178 Cindy Dereisky Burlington ON
16-Mar 25.00 0724 Jamie McMillan Springhill NS
17-Mar 25.00 0965 Patti Rose Aylesford NS
18-Mar 25.00 0956 Kim McLeod Wilmot NS
19-Mar 100.00 1409 Rick & Lynda Raine Dartmouth NS
20-Mar 25.00 0355 Brian Aylward St. Louis PE
21-Mar 25.00 0060 Nancy Ripley Amherst NS
22-Mar 25.00 1823 D.R. Morrison Windsor NS
23-Mar 25.00 0140 Gordon Granchelli Sydney NS
24-Mar 25.00 1002 Henry & Linda Desenberg Tempe AZ
25-Mar 25.00 0758 Elaine Casey Halifax NS
26-Mar 100.00 1813 Daisy Sanford Windsor NS
27-Mar 25.00 0362 Joeann Mallett Summerside PE
28-Mar 25.00 0538 Victor Peebles Fort St John. BC
29-Mar 25.00 1941 David Tutty New Glasgow NS
30-Mar 25.00 1411 Tom Drover Digby NS
31-Mar 25.00 1816 Debbie Leslie Halifax NS

 

Date Prize Ticket # Name City Prov
01-Feb 25.00 1405 Cindy Murphy Halifax NS
02-Feb 25.00 1122 Graham Bowser Halifax NS
03-Feb 25.00 1043 Irene Scrymgeour Halifax NS
04-Feb 25.00 0540 Joan Flewelling St. Stephen NB
05-Feb 100.00 0995 Jennifer Bowden Beaverbank NS
06-Feb 25.00 0065 Kim Wheaton Brookdale NS
07-Feb 25.00 0952 Mike Chaisson Lower Sackville NS
08-Feb 25.00 0288 Brigitte Deacon Montague PE
09-Feb 25.00 1729 Shirley Walton Dartmouth NS
10-Feb 25.00 1880 Jeff Perrin New Glasgow NS
11-Feb 25.00 1778 John Sheehy Salt Spring Island BC
12-Feb 100.00 0092 Nova Volker Amherst NS
13-Feb 25.00 0045 Trisha Thompson Amherst NS
14-Feb ###### 0222 Dave Landry Victoria Mines NS
15-Feb 25.00 0702 Keith Moses Nappan NS
16-Feb 25.00 1066 Carlos & Kelly Preeper Toronto ON
17-Feb 25.00 0650 Sheldon Chapman Warren NS
18-Feb 25.00 1841 Gail Demmings Falmouth NS
19-Feb 100.00 0768 Ken Gilbert Nappan NS
20-Feb 25.00 0383 Ronald Embree Springhill NS
21-Feb 25.00 1980 Calvin Carter Blockhouse NS
22-Feb 25.00 0915 Raymond Shillington Truro NS
23-Feb 25.00 0873 Jack Welcher Truro NS
24-Feb 25.00 1574 Tish Taylor Dartmouth NS
25-Feb 25.00 0615 Pat Firlotte Amherst NS
26-Feb 100.00 0322 Margo Pickering Kensington PE
27-Feb 25.00 1865 Mandy MacLaren Dartmouth NS
28-Feb 25.00 0065 Kim Wheaton Brookdale NS

 

Date Prize Ticket # Name City Prov
01-Jan 100.00 1016 Darrell Rostek Winnipeg MB
02-Jan 25.00 0670 Ben Manthorne Amherst NS
03-Jan 25.00 0562 June Arseneault Springhill NS
04-Jan 25.00 0365 Louise Arsenault, Benita Duguay Richmond PE
05-Jan 25.00 0340 Beth Barbrick-Crozier Summerside PE
06-Jan 25.00 1610 Lisa Whalen Dartmouth NS
07-Jan 25.00 1569 Harrison Thompson Markham ON
08-Jan 100.00 0467 Mary Lou Choisnet Springhill NS
09-Jan 25.00 0985 Jamie Corkum Coldbrook NS
10-Jan 25.00 1468 Ron MacKenna Dartmouth NS
11-Jan 25.00 0769 Jerry Melanson Springhill NS
12-Jan 25.00 1880 Jeff Perrin New Glasgow NS
13-Jan 25.00 1540 Matthew Armstrong LaSalle QC
14-Jan 25.00 0352 Wesley Palmer Borden-Carleton PE
15-Jan 100.00 0402 Kathy Morash Wallace NS
16-Jan 25.00 0418 Dan Arsenau Baie Verte NB
17-Jan 25.00 0769 Warren Keizer River Philips NS
18-Jan 25.00 1585 Sabrina Schnare Dartmouth NS
19-Jan 25.00 0163 Frank Hutchins Sydney NS
20-Jan 25.00 0303 Sandra Coughlin Borden-Carleton PE
21-Jan 25.00 0640 Joyce O’Blenis Amherst NS
22-Jan 100.00 0341 Susanne MacKeigan Albert Bridge NS
23-Jan 25.00 1842 Harry or Brenda Falkenham Windsor NS
24-Jan 25.00 0958 Edie Murray Bellisle NS
25-Jan 25.00 1939 Anne MacCulloch New Glasgow NS
26-Jan 25.00 1991 Darlene Trenholm Halifax NS
27-Jan 25.00 0478 Dave Beaton Amherst NS
28-Jan 25.00 0620 Luc Touchette Westcock NB
29-Jan 100.00 1941 David Tutty New Glasgow NS
30-Jan 25.00 0924 Rosemary Boutilier Halifax Co. NS
31-Jan 25.00 0076 Lloyd Brown Wallace NS